Adózás és pucér nők – retró
A MÚOSZ báli lapját az első és egyben utolsó magyar playboy, Árkus József szerkesztette. Nagyon nemes célokat szolgált a kiadvány, tiszta bevételét az újságírók szociális alapjának céljaira fordította, állt az impresszumban. Nem mintha ez bárkit is érdekelt volna. Hát, ebben nem fukarkodtak a csöcsökkel! A Playboyból lopott képek mellett magyar színésznők és énekesnők pózoltak pikáns fotókon, Karda Beáta és Cserháti Zsuzsa képeire sokan verték ki a farkukat. És persze humoros, figyelemfelhívó címek: Kéjlakberendezési tanácsok, szexxel a reformért, a lányokat majd a bozótba csábítom, meg ilyenek.
A képet nagy méretben itt nézheted meg. Mi volt a szöveg? Tessék: A világ számos országában mar regen felismerték, hogy az adófizetés nem tartozik az emberek legkedvesebb elfoglaltsága közé. Érthető tehát az a törekvés, hogy az adóhatóságok mindent elkövetnek, hogy az állampolgárokkal megkedveltessek ezt a tevékenységet. Rövid, teljességre nem törekvő összeállításunkban néhány csinos adóellenort mutatunk be. Töredelmesen bevalljuk az a gondolat is átfutott rajtunk, hogy ők Kupa Mihály külföldi kollegái…
Franciaországban tobb évszázadra vissza nyúló hagyomány, hogy az adóellenőr annyi ruhát vehet magára, amennyit az adófizetőktől sikerül behajtania Feltehetőleg ez vonzotta Jeanette le Rohen kisasszonyt is. Amikor ezt a nehéz, de érdekes szakmát választotta. Hármas jelszava: időzés, idézés, adózás kis híján fogalommá vált. A szép Jeanette már gyermekkorában is irogatott verseket, igy nem volt nehéz adóellenőri hitvallását rímekbe szednie: Minden adóhivatal adószedő test, a súlyából annyit veszt. amennyi az általa, kiszorított adó súlya. Példaképe egyébként édesapja, amíg csődbe nem ment. Vízóra leolvasó kisiparosként dolgozott.
Furcsa karriert futott be a svéd Dag Tap. Kellemes vonalvezetésű adóíveiről nevezetes a német Freu Sere. (Eredeti nevén Helen Scharzl) Nála a szenvedély szeren esésen találkozott a szakmai eltökéltség gel Hobbija ugyanis a fotózás, első munkahelye egy traffípaxos gépkocsi volt. Néhány éve aztán a gyorshajtókról átváltott a lassú fizetőkre. Itt tobb lehetőségem van erre hogy a fejemet is használjam – mondta egy alkalommal. Sportja hogy az adóalanyokat le is fényképezi. Szakmai rátermettségéről csupán egy adalék: megfelelő körülményék kózott, például sötétkamrában, még a láthatatlan jövedelmeket is képes előhívni.
Persen a szép hölgy eredetileg hentesnek készült, de azután a dagadok és karajok világából kénytelen volt más pályára igazolni. Az történt ugyanis, hogy egy hatalmas oldalas felemelésekor meghúzódott és orvosai eltiltották e nehéz testi munkától. Egy volt hentestársa javaslatára próbálkozott meg az adóellenőrzéssel, aki azt mondta neki: mindkét szakma lényege ugyanaz – le kell csepnil Ennek már közel ot éve. s Tapperson kisasszony azóta is jól megáNja a helyét e kényes területen. bizonyítva: akinek nincs tekergetni valója, annak nincs mitől félnie. Ugy hírlik, hogy megközelíthetetlen, s bár ezt sokan próbálják megdönteni, még senkinek nem sikerült adókedvezményt kicsikami tőle.
A magyaroknak sem kell szégyenkeznünk. A mi szép adóellenőrünket B. Szipoly Margitnak hívják, de felbruttósított nevét – Buksza Manci – talán már többen is merik. Csöndes, szerény, csak akkor nyitja ki a száját, ha be szél. Sokáig senki sem sejtette, hogy a szolid zárkózott külső mögött valójában egy született adóellenőr fészkel. Olyan szimata van hogy a vadászkutyák is megirigyelhetnék. Ő cáfolta először hitelt érdemlően azt a tévhitet miszerint a pénznek nincs szaga Rendezett családi háttér éli mögötte, bár férje újabban panaszkodott a sok munka miatt csak akkor találkozik a feleségével, amikor az a házastársi adót behajtja tőle.
Igen hatékony módszereiról vélt ismertté az osztrák Ilona Muffstelier. Szeret inkognitóban maradni, ezért soha nem mutatja meg arcát a nyilvánosságnak – ezt csak barátja és édesanyja láthatja mivel gyalog jár. Speciális lábizomerő gyakorlatot dolgozott ki. Egy interjúban az adóellenőr munkáját a horgászéhoz hasonlította: az ember bedobja a csalit és elóbb utóbb fog valamit… Állítólag tőle származik a mondás: Kleine Fische gute Fische, amit magyarra – hibá an – így szoktak fordítani: kis pénz kis foci, nagy pénz, nagy didkó.
Az angol Elisabeth Tex kis asszony ogy unalmasnak tűnő estén döntött úgy, hogy életét az odaadásnak – szakkifejezéssel: odaadózásnak – szenteli. Eredetileg popénekesnőként indult, ám első keres nagylemeze utén annyi adót kellett fizetnie, hogy az mér neki is sok volt. Zérkózott természet, igen nehezen nyílik meg. így csupán annyit sikerült megtudnunk róla, hogy legnagyobb olvasmányélménye a Magyar Közlöny. Lefekvés előtt vőlegényével abból olvastat fel magénak.
Talán hihetetlen, de igaz: a japán Odaadó Manimateto kis asszony előszór fakímak készült. Később megismerkedett az akupunktúrával és ebből az ismeretségből egy életre szóló szerelem lett. Ennek köszönheti, hogy mint annyi lány Japánban ő is adóellenőr lett: tűszúrásos módszerével az adóalanyt fájdalommentesen szabadítja meg jövedelmétől. A módszert először magán próbálta ki s az annyira hatásos volt, hogy ettől teljesen elszegényedett. Manimateto kisasszony neve mára fogalom lett a szakmában; különösen azok rettegnek tőle akiknek e bőre alatt is pénz van – speciális tűi segítségével ezeket az összegeket is gond nélkül képes kioperálni.
Ha valakire, a spanyol signore Lope de Begóra igaz a közmondás, hogy betyárból lesz a legjobb pandúr. Lope kis asszonyban akkor fogant meg az adóellenőrzés qondotata, amikor sokévi kemény csatározások után rájött hogy krónikus többletjövedelemben szenved. Ha nem is könnyen, de kénytelen volt beadni a derekát. Azóta elsősorban azokra utazik, akiknek nagy a mellényük. Nemrégiben ismét hallatott magáról: a spanyol törvényhozásban teljes mellszélességgel kiállt az ágyadó be vezatése mellett. Indítványát végül is csak félig fogadták el: az ágyakat továbbra sem adóztatják, csupán a bennük végzett tevékenységet.