A zoofilia illetve zooszexualitás
Ön hogy tudná definiálni az egészséges ember-állat kapcsolatot? Mi az, ami ebbe belefér? Vannak kedvencének kiváltságai? Esetleg aludhat az ön ágyában?
Van egy sajátos viselkedési forma, a zoofilia, ami átlépi az egészségesnek tartott határt. Legalábbis egyesek szerint. A zoofilia (zoophilia) kifejezés görög eredetű (jelentése: az állatok szeretete), és szexuális vonzódást illetve kapcsolatot jelöl ember és állat között.
A zoofilia illetve zooszexualitás az emberiség történetének kezdete óta végigkíséri a szexualitás történetét. Különféle rajzokon, mitológiai történetekben (mint amikor Zeusz hattyú alakjában csábítja el Lédát), illetve szent iratokban (például a Leviták Könyvében vagy a védikus iratokban) egyaránt történik rá utalás. A mai napig folyik a vita azon, hogy a zoofilia a perverzió egyik formája, pszichiátriai betegség vagy egyszerűen csak egyfajta szexuális orientáció. Vannak, akik teljesen természetesen viszonyulnak ember és állat szexuális kapcsolatához, míg mások ezt a természet elleni támadásnak és az állatok zaklatásának fogják fel, s egyenesen azt követelik, hogy a zooszexualitás kerüljön be az állatkínzások elleni törvényi szabályozásba is.
Emellett nem mulasztják el felhívni a figyelmet az ilyesféle vonzódás egészségügyi kockázataira sem, hisz allergiás reakciók, fertőzések és különféle sérülések jócskán előfordulhatnak. Nehéz persze megbecsülni, hogy hány ember érintett a zoofiliában ,hisz vannak, akik megmaradnak a fantáziálásnál, és valójában teljesen normális szexuális életet élnek. Így óvatos becslések szerint az emberek 1-2%-a ,de legfeljebb 8-10%-a kerül kapcsolatba valamilyen módon a zoofiliával.
Érdekesség, hogy a magyar állatvédelmi törvényt átböngészve www.rex.hu/content/documents/rex.pdf nem találtam külön utalást a zoofiliára, ám a törvény bizonyos rendelkezései-legalábbis számomra- valamelyest irányadók lehetnek ezen a téren is:
Így tilos “az állat szükségtelen, fájdalmat okozó bántalmazása, vagy olyan hatást eredményező beavatkozás, bánásmód, valamint szükségleteinek olyan mértékű korlátozása, amely tartós félelmet vagy egészségkárosodást okozhat” továbbá “az állat testi épségének, szervezetének, pszichikai állapotának vagy viselkedésének tartós, hátrányos megváltoztatása”, és ami a legfontosabb, hogy a törvény az állatokra úgy tekint:
“hogy az állatok érezni, szenvedni és örülni képes élőlények, tiszteletben tartásuk, jó közérzetük biztosítása minden ember erkölcsi kötelessége”