Ágybéli zavarok
A világ vezető óvszermárkájának kutatásából kiderült, hogy a magyar nők jelentős része bár megéli az orgazmus érzését, annak mégsem tudja világrengető élményként átadni magát. (A nők 40 %-a elégedetlen orgazmusának intenzitásával Magyarországon.) Ezen pedig a nőknek és a férfiaknak közösen kell változtatni. Sokszor már az is segít, ha a párok jobban figyelnek egymásra és mernek beszélni vágyaikról, igényeikről, amelynek alapja egy érzelmileg biztonságos partnerkapcsolat lehet. Az adatok a Durex Szexuális Jóllét kutatás eredményei, melyben 26 országból 26.032 embert kérdeztek meg. A magyarországi kutatás keretében 1.500 embert kérdeztek meg. Az ember szexuális élete sokkal összetettebb az állatokénál. Nemcsak a fajfenntartást szolgálja, hanem örömforrás, a meghitt együttlét formája és a szeretet kifejeződése is, nem is beszélve a hozzá kapcsolódó társadalmi konvenciók, erkölcsi vonatkozások, előítéletek sokaságáról. Összetettsége és bonyolultsága is hozzájárul ahhoz, hogy sok esetben nem problémamentes a szex.
A szexuális zavarok magukba foglalják a szexuális működési zavarok mellett a nemi identitás zavarait (amikor például az egyén elégedetlen saját biológiai nemével) és a szexuális vágy gerjesztésének nem elfogadott módjait is (pl. az exhibicionizmus). A hétköznapokban azonban a leggyakoribbak a szexuális működési zavarok.
Az egészséges ember szexuális válaszadási ciklusa négy szakaszban zajlik. Az első a vágyakozás fázisa, amit erotikus fantáziák és a meghitt szexuális együttlét iránti vágy jellemez. A következő szakasz az izgalmi fázis, amit a fiziológiai izgalmi állapotnak felel meg (nőknél a hüvely nedvesedése). A harmadik fázis az orgazmus, ami általában 5-15 másodpercig tart, és amit az oldódás szakasza követ kellemes közérzettel, ellazulással. A szexuális zavarok bármelyik szakaszban jelentkezhetnek.
A csökkent szexuális vágy felléphet elhúzódó vagy erős stressz, szorongás, depresszió esetén. Okozhatják olyan gyógyszerek is, amelyek a központi idegrendszert deprimálják (pl. nyugtatók). Gyakrabban tapasztalható olyan egyéneknél, akik önbizalomhiánnyal küszködnek, kerülik a társas kapcsolatokat vagy nem részesültek megfelelő szexuális nevelésben. Egy tanulmány szerint a nők 35 %-a megtapasztalja ezt a jelenséget élete során. Súlyosabb formája a szexuális averzió, ami a nemi érintkezéssel szemben érzett erős undort jelenti, és főleg olyanokon lép fel, akik szexuális bűncselekmény áldozatai voltak vagy a nemi életről kellemetlen emlékeik vannak.
A második szakasz, az izgalmi fázis zavarai közé tartozik a nők szexuális izgalmának zavara. A nők szexuális izgalmának zavara a házasságban élő nők egyharmadában fordul elő életük során, és abban nyilvánul meg, hogy részben vagy teljes egészében elmarad a nedvesedés, emellett rendszerint képtelenek örömérzésre is. Leggyakoribb oka az úgynevezett fájdalmas közösülés.
Az orgazmus zavara nőknél abban nyilvánul meg, hogy nem vagy csak megkésve képesek eljutni a szexuális kielégülésig. Okozhatja gyógyszer vagy műtéti beavatkozás, de gyakran előfordul a teherbeeséstől való félelem, a partner nem megfelelő magatartása és depresszió miatt is.
Hogyan történik a szexuális zavarok kezelése? Nagyon fontos a háttérben meghúzódó esetleges betegségek, kóros elváltozások kizárása ill. ezek megfelelő kezelése. Az esetek túlnyomó többségében azonban ilyen ok nem található. Ilyenkor elsősorban megfelelő felvilágosítás, illetve pszichoterápia segíthet. Utóbbi csoportba tartozik a párterápia, szexuálterápia, magatartásterápia, melyeknek célja a partnerek közötti harmonikus együttlét elérése, a kommunikációs zavarok kiküszöbölése, a pár szexuális viselkedéssel kapcsolatos attitűdjeinek korrigálása. Rendszerint ezek a terápiás módszerek mindkét partner bevonásával valósulnak meg, céljuk az, hogy a pár önbizalomra tegyen szert, fejlődjön kommunikációs képességük, és megtanuljanak örömöt adni és kapni.
A szexuális élet zavarai viszonylag gyakoriak, és nagyon sokan túlzott szemérmesség vagy előítéletek miatt nem mernek segítséget kérni. Pedig érdemes szakemberhez fordulni, hiszen a szexualitás természetes és egészséges emberi magatartásforma, amely értékesebbé teszi két ember kapcsolatát.