Transzveszita, shemale és egyéb fogalmak
Cross dresser: Az a férfi, aki csak hobbiként néha vesz fel magára egy-egy női ruhadarabot.
Drag king: olyan – általában leszbikus vagy transznemű – személy, aki férfinak öltözve tart szórakoztató előadást (playback, éneklés, tánc).
Drag queen: olyan személy – általában meleg férfi vagy transznemű – aki nőnek öltözve tart szórakoztató előadást (playback, éneklés, tánc). A transzvesztita hasonló fogalom, a drag queen-ek esetében azonban a fő hangsúly a szórakoztatáson van, így ők gyakran szélsőségesen eltúloznak bizonyos vonásokat a humor miatt.
Hermafrodita: Hermafroditák, azaz más (újabb) szóval interszexuálisok olyan testtel születnek, amelyen férfi és női jegyek is találhatóak, illetve testükről nem dönthető el egyértelműen, hogy férfi-e vagy női.
Homoszexuális: a homoszexuális férfiak többsége kifejezetten férfinak érzi (jól) magát, és partnerében is a férfiasságot keresi. A leszbikus nők többsége is éppen annyira nőies, mint a többi nő, és jól érzi magát nőként. A homoszexuálisok tehát nem saját nemükben, hanem partnerideáljuk nemében térnek el az „átlagtól” vagy „normálistól”.
Interszexuális: Olyan személy, akinél valamilyen mértékben mindkét nem külső nemi jellegzetességei (elsősorban a nemi szervek) megtalálhatók (régebben hermafroditáknak hívták őket).
Queer: Általában a leszbikus,meleg, biszexuális és transznemű emberek közös elnevezése, de tágabb értelemben ide tartoznak azok a heteroszexuálisok is, akiknek szexuális szokásai eltérnek az „átlagostól”. A melegmozgalom a kifejezést olykor társadalompolitikai jelentéssel is felruházza, rámutatva a hagyományos szexuális orientációkban való gondolkodás (heteroszexuális, homoszexuális stb.) leegyszerűsítő és korlátozó voltára.
Shemale: jelentése kb.: „hímnő”. Azokat a transzszexuálisokat hívják így, akik nem végeztetik el a nemiszerv-átalakító műtétet, de minden másban nőiessé formálják testüket. Sokszor a szexiparban keresnek megélhetést.
Transznemű: transzneműségről akkor beszélhetünk, ha a transzvesztitizmusnál kevésbé ideiglenes határátlépésről van szó, tehát ha valaki nagyrészt a másik nemre érvényes normák szerint él. Az ezzel kicsit átfedésben lévő transzszexualitás pedig az az eset, amikor a biológiailag másik nemmel való vállalt azonosulás motiválja a külső átalakulást.
A transzszexuális úgy érzi, hogy a „természet tévedéseként” született fizikai neme ellentétes pszichológiai nemével. Minden eszközzel igyekszik kijavítani a tévedést, tehát átalakulni férfivá vagy nővé. Az azonosulás tehát lehet „stílusbeli”, vagy testi jegyekben mérhető (hormonkezelés, átoperálás). Előfordul, hogy a transzszexuális nehezen boldogul új énjével, csökkent szexuális képességével és szembesülnie kell a társadalom előítéleteivel is. A legtöbben azonban boldogabbak lesznek nemük megváltoztatása után.
A transzevesztiták megjelenítése az említett módon igen kétélű dolog. Az ő jelenlétük ebben a formában azt sugallja, hogy a transzvesztiták minden esetben homoszexuálisok, pedig ez nincs így. Ennek megértéséhez nézzük meg, hogy ki is a transzvesztita, ki a transszexuális, és ez milyen viszonyban van a homoszexualitással és a biszexualitással. Ki a transszexuális és transzvesztita? A cikk folytatása itt
3 hozzászólás
Pingback:
Pingback:
Pingback: