A fájdalmas közösülés (görög orvosi kifejezéssel dyspareunia – pareunos: együtt feküdni valakivel) a nemi élet zavarainak egyik, talán leggyakoribb megjelenési formája. Pontos előfordulási gyakorisága azonban nem ismert: a panaszok legjelentősebb hányada rejtve marad, a beteget a szégyenérzete megakadályozza, hogy az orvos segítségét kérje.
A szexualitás szabadosabbá válása, a nemi erkölcs fellazulása paradox módon a nemi élet zavarainak fokozott negatív megítélését szülték a társadalomban. A pornókiadványok örökké tettre kész, tökéletesen működő “gépezetei”, a gombnyomásra törvényszerűen bekövetkező orgazmussorozatok elfeledtetik a szemlélővel – sok más fontos szempont mellett – azt a tényt, hogy az egészséges nemi élet számos testi és főképp lelki tényező hibátlan együttműködésén alapszik. Szégyelljük, ha ezeknek a “normáknak” a magunk valóságában nem vagyunk képesek megfelelni mindig és mindenkor, és a segítségkeresés helyett magunkba zárjuk problémáinkat, mely ördögi körként az állapot romlásához, rögzüléséhez vezethet.
Lelki és testi okok
A nemi élet fájdalmassága lelki és testi okokra egyaránt visszavezethető. A lelki tényezők szerepe lényegesen jelentősebbnek látszik, de pontos adatok – a korábban említett okok miatt – nem ismertek. A nőgyógyász feladata a testi okok kizárása, illetve megerősítése. A fájdalom jelentkezésének lokalizációja alapján beszélünk felszínes (a hüvelybemenet környékén észlelt), illetve mély (a hüvelyben, mély behatoláskor jelentkező) dispareuniáról. Felszínes dispareuniát okozhatnak a szeméremtest gyulladásai, fertőzései. Ilyen esetekben többnyire egyéb kísérőtünet is jelen lehet: viszketés, folyás, a szeméremtest ödémás duzzanata, bőrpírja. A kezelést ilyen esetekben megfelelő kivizsgálást követően célzottan alkalmazott antimikrobás szerekkel végezzük. Fájdalmas közösülést okoz a hüvelybemenetnél lévő ún. Bartholin-mirigy cisztája, tályoga is, ezeknek kezelése műtéti. A változás korában, illetve azt követően az ösztrogénhiányos állapot a hüvelybemenet szűkületét, nedvesedésének elmaradását okozza, és így vezethet fájdalmas együttléthez.
A kezelés lényege a megfelelő hormonpótló terápia. A behatolás fájdalmasságát okozhatják korábbi nőgyógyászati beavatkozások (pl. gátmetszés, hüvelyplasztikai műtétek) hegesedései is. Ezek kezelése elsősorban műtéti, de a hangsúly a megelőzésen van: megfelelő műtéttechnika alkalmazásával kialakulásuk elkerülhető (nagy tehát a szülést vezető, gátmetszést végző orvos felelőssége ilyen értelemben is). Ritkán, de a szűzhártya rendellenességei okozzák a fájdalmas közösülést, ezek megoldása szintén műtéti. A közösülés során a mélyben tapasztalt fájdalom oka gyakrabban szervi megbetegedés következménye. Ilyen típusú fájdalmat okozhat a méhnyak és a kismedencei szervek gyulladása. A kezelés pihenésből, a megfelelően alkalmazott antibiotikus kezelésből, gyulladás-csökkentők alkalmazásából áll. A petefészek tömlői szintén okai lehetnek a fájdalmas közösülésnek. Az endometriosisban (méhen kívül elhelyezkedő méhnyálkahártya szigetek) szenvedő betegek mintegy 30-40 százaléka említ fájdalmat közösülés során. A kismedencében végzett korábbi műtétek következtében kialakuló összenövések szintén okai lehetnek a mély behatolás során jelentkező fájdalomnak.
Nőgyógyász és pszichológus.
A fájdalmas közösülés szervi okainak felderítése a részletes nőgyógyászati vizsgálat feladata. A szeméremtest, a hüvely és a méhnyak alapos megtekintése, mikrobiológiai vizsgálata, a kismedence áttapintása, majd minden esetben ultrahangvizsgálata segíthet a szervi okok felismerésében. Szükség lehet a kismedence hastükrözés útján (laparoszkópia) történő áttekintésére is. Ilyenkor nemcsak esetleges diagnózishoz (pl. endometriosis, összenövések) juthatunk, de ezek jelentős részét a beavatkozás során műtétileg meg is oldhatjuk. A fájdalmas közösülés lelki eredetét csak és kizárólag alapos és minden részletre kiterjedő kivizsgálást követően állíthatjuk fel. Nem szabad azonban figyelmen kívül hagynunk a tényt, miszerint a tartósan fennálló szervi okok pszichés következményei a terápia sikertelenségét okozhatják. A dispareunia kezelésében tehát a terápia sikere érdekében szinte minden esetben szükség van szakértő pszichológus bevonására is.
Kattints (koppints) a képre, vagy IDE és új dimenzióba kerül ez élvezés az életedben!
Iratkozz fel a levelezőlistánkra, értesítést küldünk ingyenes hozzáféréssel amikor a Tagi tartalom újra elérhető lesz. Ha érdekelnek szexhírek, ingyenes xxx erotika és kedvezmények erotika témában.
Ami rád vár az több ezer pornófilm, videó és képek tagoknak, pornófilmek és videók, szexmozi, pornóképek, rar pornó, videómegosztó, magyar amatőr és profi pornós lányok.
Szuper SZEX SHOP BLOG és tuti POTENCIANÖVELŐK!
Ezeket láttad már?
Szexshop ötletek, az Intim Center minden nap nyitva
Célul tűztük ki magunknak, hogy segítsünk az embereket félelmeik eltávolításában, megtanulni elfogadni önmagukat és testünket, [...]
Szexjátékok vásárolni Budapesten az Intim Centerben a legjobb
Érdemes felkeresni egy intim áruházat a fővárosban? Mit adhatnak az intimitáshoz szükséges játékok a partnereknek [...]
Szexshop online webáruház árukereső
Szexplaza.hu erotikus weboldal és online szex shop áru és tartalom kereső. Írd be a keresendő [...]
Szexshopból válaszott dildóval is szexel Újj Anita
Újj Anita plázacica amatőr privát casting. Szexshopból válaszott dildóval is szexel Újj Anita! A Szexpláza [...]