Szex Dr

A Szex, Fogamzásgátlás

fogamzasgatlasFogamzásgátlás: A fogamzásgátlási módszerek szerfelett találékonynak mutatják a Homo sapienst. A biotechnológiai alapokon nyugvó fogamzásgátló tabletták feltalálása előtt minden fogamzásgátló módszer azon alapult, hogy valahogy keresztbe tettek a természet szándékának.
Ha valami kellemetlen dolgot helyezünk magunk és a partnerünk közé, azt művi fogamzásgátlásnak nevezzük. Ha valami kellemetlen dolgot csinálunk, az a természetes fogamzásgátlás. Először ezzel a módszerrel ismerkedünk meg.

Megszakított közösülés
Tudományos nevén coitus interruptus, köznéven “kirántásos módszer” vagy körülírva: “Kelenföldön kiszállni a Déli-pályaudvar helyett” (holott végig szólt a helyjegy!).
A Bibliában ezt a módszert alkalmazta Onán, amikor “a magot a földre vesztegette”, miközben sógornőjével múlatta magát. Sajnálatos módon az Úr nem értékelte ezt az eljárást és halállal sújtotta őt.
Az efféle kifejlet persze ritka manapság, ti. az Úr más módot eszközöl a beavatkozásra. A véletlen terhesség évi 15%-os gyakorisággal következik be a rendszeres elkövetőknél.
A módszer előnye, hogy ingyen van; megspóroljuk az orvosi vizitet; és nem lehet otthon felejteni nyaraláskor.

Periódusmódszer (a termékenység figyelembevétele)
A módszer a hüvelyváladék szemrevételezésén alapszik, hogy ti. annak állaga egyezik-e a tojásfehérjéével.
A komolyabb hívők mindennap mérik a testhőmérsékletüket, és ha az a fok tört részével emelkedik, nyomban beszüntetik a szexuális tevékenységet. Joggal mondhatná bárki, hogy a fentiek bármelyikét a “természetes” jelzővel illetni durva túlkapás a magyar nyelv normális használata ellen, de hát ez van. Évi 15%-os felsülési ráta mellett semmiképp sem ajánlható azoknak, akik ragaszkodnak gyermektelen státusukhoz.

A koton
Állítólag egy bizonyos dr. Condom találta fel, aki II. Károly udvari orvosa volt. Az volt a célja vele, hogy őfelségét megóvja a szifilisztől, és csak akkor ismerte fel az eszköz fogamzásgátló hatását, amikor a király terméketlenségének okát kezdte kutatni.
Az eredeti koton anyaga kinyújtott birkabél volt. A modern változat áttetszően vékony vulkanizált gumiból készül, és többféle színben fordul elő, mint a Rolls Royce. Akadnak olyan modellek is, amelyeken különböző bütykök kívánják fokozni az érzékekre gyakorolt hatást, ámbár hogy ez kinek jó, az nem teljesen világos. Óvatos párok számára az éves sikertelenségi ráta mindössze 3%.

A diafragma
Ez a sapka formájú eszköz a koton női megfelelője. A középkorból ered, amikor is az európai prostituáltak félbevágott citromot használtak terhességmegelőzésre. A citromerőnek három összetevője volt, nevezetesen: a citromlé spermiumölő hatása; a citrom fizikai gátként is működött azzal, hogy körülvette a méhnyakat; végül a citrusaroma kedvező benyomást tett a kuncsaftokra. Mindazonáltal nem javasoljuk a módszert, mert a citrom pokolian csíphet. A narancs feltehetően kíméletesebb. Az ananász viszont feltétlenül mellőzendő.
A modern gumióvszer a XIX. század végéről származik, Amszterdamból, ezért is hívják az angolok holland sapkának. Az éves felsülési ráta 15%.

A szivacs
Az ember elég könnyen beleélheti magát a koton és a diafragma feltalálójának lelkivilágába. A fogamzásgátló szivacs ötlete azonban alighanem olyan elmétől ered, amely személyiségzavarban szenvedett.
Ezek az eldobható poliuretán párnácskák igen népszerűek az Egyesült Államokban. Az anyagukat olyan spermiumölő krémmel impregnálják, amely csak akkor működik, ha habot vernek belőle. Az az elképzelés, hogy a nő benedvesíti a szivacsot, habosra nyomkodja, majd feldugja a méhnyakig. Ragyogó módszer mindazoknak, akik pontosan tudják, hol van a méhnyakuk, és képesek is azt elsőre eltalálni egy nyálkás, csúszós trutyigombóccal egy olyan pillanatban, amikor valami sokkal izgatóbb körül forog az agyuk. Ja, és hogy még valami vidítót mondjunk: a rendszeres használók 25%-a csalódik évente.

Spermicidek
A művi fogamzásgátlás alkalmazói a nagyobb biztonság érdekében gyakran folyamodnak különböző spermiumölő hatású krémekhez, zselékhez vagy hasonlókhoz.
A dél-amerikai indiánok által használt anyagok közt szerepelt a péppé zúzott kaktusz. Sajnos, a feljegyzések nem árulják el, hogy a hatás a spermiumölésen alapult vagy pedig a behatoló összeszurkálásán. Az ókori egyiptomiakról úgy tudjuk, hogy mézből és langyos krokodilpotyadékból gyúrt pesszáriumot használtak. A széttrancsírozott farkashere és az olajjal átitatott gyapjú Kelet-Európában örvendett korábbi népszerűségnek.

A spirál
Senki sem tudja pontosan, hogyan is működik, és azt sem, mért olyan hatékony fogamzásgátló ez a kunkori, rézbevonatú műanyag drót. A világban hatvanmillió nő járkál egy-egy ilyen idegen testtel a méhében. Közülük negyvenmillió a kínai, ami bizonyára jelent valamit.
Az arabok évezredek óta kövekkel “védik” tevéiket. A kövek szerepe kettős: egyrészt a méhnyakba helyezett kisebb kő megakadályozza a vemhességet, másrészt a kijjebb található goromba kövek egykettőre lehűtik a virgonc teveifjak hevületét.
2500 éve a kószi Hippokratész elefántcsontot, ébenfát, platinát és gyémántot alkalmazott privát betegeinél és üveggyöngyöt az SZTK rendelésen.
Casanova mindig magánál tartott egy zacskóra való aranygolyót, hogy ezzel védje arra érdemes hölgyeit. Emiatt nem egészen egyértelműek azok az irodalmi referenciák, amelyek Casanova golyóit emlegetik.
A spirál hátránya, hogy felhelyezése fájdalmas lehet, és olykor fertőzés léphet fel a használat következtében. Előnye viszont, hogy az éves sikertelenségi ráta mindössze 0,3-6% között van a kialakítástól függően, továbbá, hogy menet közben nem kell más után kapkodni.

A tabletta
Évente 17.750 millió fogamzásgátló tablettát nyelnek le világszerte. Ha a Szentatya mentesítené a Harmadik Világot az örökös termékenység “áldása” alól, akkor ez a szám megduplázódna. Ha majd az unokáink megírják a XX. század történetét, Sztálin és Hitler nyilván megkapja a maga egy-két bekezdését, ellenben dr. Pincus és az ő Tablettája egy teljes fejezetben kerül terítékre. Manapság vagy féltucat különböző hormonkoktél áll a védekezők rendelkezésére.
A legelfogadottabb álláspont szerint helyes, ha egy férfi morális dilemmákat táplál a fogamzásszabályozással kapcsolatban, megkérdőjelezi az egészségre gyakorolt hosszútávú hatást, elítéli a hímek által uralt gyógyítótudományt a tabletta kifejezetten soviniszta társadalmi szerepéért, és végül átkozottul odafigyel arra, hogy a partnere idejében beszedje azt.
A modern pirulák épp csak annyi hormont tartalmaznak, hogy a test enyhén terhesnek higgye magát, és ne fáradozzon újabb peték érlelésével. A (nem kívánt) terhesség lehetséges egészségkárosító hatása sokkal nagyobb, mint a pirulaszedéssel kapcsolatos – sugallják a legújabb, gyatrán tervezett kutatások. A háromhavonta beinjekciózható verzió nagy segítségére van a feledékenyeknek. A kudarcráta mindössze 0,3 per év.
A mexikóiak már évszázadokkal ezelőtt rájöttek arra, hogy az egyik Dioscorea faj, a vad jamsz, fogamzásgátló és abortív hatással egyaránt rendelkezik. A tabletta első kereskedelmi változatai is ebből a növényből készültek, ám a profit nem Mexikóba vándorolt, hanem az USA-ba.
Az utóbbi években egyetlen kísérlet történt férfiaknak szánt pirula értékesítésére. Ez is meghiúsult a tabletta sajnálatos mellékhatása miatt, ti. a szemgolyó rózsaszínűre változott tőle. Lehet, hogy a kutatóknak komolyabban kéne venniük az i.e. VI. században élt görög gyógyszerész, Aetiosz munkásságát, aki azáltal sterilizálta időlegesen a férfiakat, hogy flambírozott öszvérherével ízesített fűzfakéregfőzetet itatott velük.

Sterilizáció
Ez jön akkor, ha semmi más nem segít. Nők esetében az operáció egy-egy csiptető elhelyezését jelenti a petevezetékekre a hasfalon ejtett parányi metszésen át. Férfiak esetében a spermavezetéket szó szerint elmetszik (vaszektómia). A női műtétek egy része helyrehozható, ám a sterilizált férfiak újracsövezése valószínűleg hatástalan.
A 70-es évek elején New York-i orvosok egy háromágú aranycsövecske elhelyezését javasolták az elvágott vezetékvégek közé. Azt állították, hogy ez a megoldás az esetleges későbbi helyreállítás lehetőségét szolgálja. Azóta sem hallani a dologról. Jellemző, hogy a forgalmazók által “arany csőcsap”-nak titulált terméket a szakmai zsargon csak “arany pöcscsap”-nak említette.

Alternatív fogamzásgátlás
Az ókori Kínában a nőknek huszonnégy ebihalat kellett meginniuk tavasszal, hogy a nyár folyamán ne essenek teherbe. Ha a módszer csődött mondott, akkor legközelebb a méhevés következett. A mai kínaiak a gossypol nevű anyaghoz folyamodnak. Megállapítást nyert ugyanis, hogy a gyapot (Gossypium herbaceum) magjából készített olaj előállításával foglalkozó férfiaknak nehezen megy a gyermeknemzés. A kínai tudósok el is különítettek egy vegyületet az olajból, amely garantáltan csökkenti a férfiak termékenyítő képességét. Sajnos, egyúttal a gerjedelmüket is dramatikusan mérsékli, a pubertás előtti szintre süllyesztve azt. Egyes hormonszakértők ezt hívják “kínai hímdrómá”-nak.

Vissza a cikkek nyitólapjára